Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Dr Szafrański: w grobowcu w Dolinie Królów może spoczywać egipski władca
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi haso
Nie masz konta? Za sobie
Dr Szafrański: w grobowcu w Dolinie Królów może spoczywać egipski władca Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Odkryty w ubiegłym tygodniu przez Amerykanów grobowiec w Dolinie Królów może kryć mumię egipskiego władcy - mówi archeolog dr Zbigniew Szafrański, który odwiedził miejsce odkrycia. To pierwsze miejsce nie splądrowane przez złodziei od czasu odkrycia grobu Tutanchamona w 1922 roku.
W słynnej Dolinie Królów w Egipcie amerykańscy archeolodzy pod kierownictwem Otto Schadena odkryli w ubiegłym tygodniu komorę grobową z pięcioma  sarkofagami i - prawdopodobnie - nienaruszonymi mumiami. Według doniesień mediów, sarkofagi mogły należeć do przedstawicieli klasy wyższej lub kapłanów z czasów XVIII dynastii.   

Dr Szafrański, kierownik misji archeologicznej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Deir el Bahari, miał okazję zaglądać do wnętrza odkrytego właśnie grobowca w Dolinie Królów.   

"Nikt z archeologów nie wszedł jeszcze do komory grobowej; tylko przez otwór wybity w pobliżu komory widać pięć sarkofagów i naczynia ceramiczne" - wyjaśnia Szafrański.

Jak mówi dr Szafrański, do komory prowadzi pionowy szyb o szerokości ok. 1,2 m i długości 1,7 m kończący się korytarzykiem, który prowadzi do zapieczętowanych drzwi.

"Nienaruszone starożytne pieczęcie wskazują na to, że grobowiec umknął uwadze złodziei, którzy zrabowali wiele innych egipskich nekropolii" - dodaje.  

Jak podkreśla, cztery z odkrytych sarkofagów są pozbawione dekoracji, piąty zaś jest pokryty malowidłami. "Dekoracje wskazują na okres XIX-XX dynastii (od ok. 1300 do ok. 1070 p.n.e.)" - wyjaśnia Szafrański.   

W jego opinii, nie jest wykluczone, że sarkofagi kryją nawet ciało króla. "Należy pamiętać, że w Dolinie Królów nie chowano byle kogo. Poza tym komora wygląda na znany nam rodzaj grobowca królewskiego, tzw. skrytkę królewską, znajdowaną wcześniej w innych miejscach w Egipcie, np. w Deir el Bahari" -  uważa.

Jak tłumaczy, w Egipcie zdarzało się, że kapłani w obawie, iż ciało może być zbezczeszczone, a grobowiec obrabowany, zabierali ciała królów i chowali je w specjalnych skrytkach. "Tam często leżały setki lat. Niektóre z nich odkryto dopiero w XIX wieku" - mówi dr Szafrański.

Jak zaznacza archeolog, o tym, kto naprawdę spoczywa w grobowcu, przekonamy się w najbliższych  tygodniach.   

Niezależnie od rezultatów dalszych badań amerykańskiej ekipy Szafrański uważa ich odkrycie za ogromny sukces. "To pierwsza od czasów znalezienia grobowca Tutanchamona w 1922 r. komora grobowa w Dolinie Królów z pełnym wyposażeniem. Z pewnością niewielu ludzi zasługiwało na to odkrycie tak bardzo jak Otto Schaden, który od 20 lat pracuje na wykopaliskach w Dolinie Królów" - ocenia Szafrański.

Tebańska Dolina Królów niedaleko Luksoru na południu Egiptu była miejscem pochówków przez około pół tysiąca lat od ok. 1540 r. p.n.e. Większość znajdujących się w niej grobowców została splądrowana jeszcze w starożytności.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk

we http://www.naukapolska.pap.pl/
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO